Tudományos szemlélet a kozmetikumfejlesztésben
SKIN-SCIENCE,
Bőr & Tudomány
Te mire gondolsz, amikor azt hallod, hogy „tudományosan megalapozottan” készült egy kozmetikum?
Én, aki gyógyszer-kutatóként, évekig a tudományban éltem, nagyon-nagyon sok mindenre gondolok és igyekszem mindezt átadni a kozmetikumaimon keresztül!
(Dr Pallagi Edina PhD cikke , 2025-04-08, minden jog fenntartva)
Nézzük tehát mi is ez a „sokminden” 🙂
Először is már tervezéskor figyelembe kell venni az alapvető dolgokat:
1, Ki fogja használni?
Azért fontos ez például, mert más a bőrünk igénye az egyes életkorokban.
Nem mindegy, hogy gyermekek bőrére, vagy egy érett, idősödő bőrre szánjuk az adott kozmetikumot, ennek megfelelően kell tervezni.
2, Milyen bőrterületen fogjuk alkalmazni?
Ez azért kritikus, mert egyes hatóanyagok más-más koncentrációban alkalmazhatók az egyes bőrterületeken, vagy terméktípusokban. Nem lehet ugyanolyan koncentrációt alkalmazni egy szemkörnyéken, mint a testünk egyéb területein, de az sem mindegy, hogy a termék lemosást igényel (pl. egy tusfürdő), vagy tartósan a bőrön marad (pl. arckrém)
3, Milyen állag (milyen formula) felel meg a célunknak?
Legyen könnyen folyó, gyorsan beszívódó szérum? Vagy egy tapadó, nehezebb balzsam?
Az állag is nagyban hozzájárul a hatáshoz. Van, amikor tapadnia kell és a felületen kell tartózkodjon egy ideig a termék a hatás optimális kifejtése érdekében, máskor pedig minél előbb „el kell tűnnie” a bőrfelületről.
4, Mibe fogjuk csomagolni?
A készítmény állaga miatt ez is kulcsfontosságú, de arra is gondolnunk kell, hogy könnyen használható legyen, és megfelelően védje is a kozmetikumot (pl krémek esetében jobb, ha nem nyúlunk a tégelybe, hanem csak annyit adagolunk, amennyi éppen szükséges).
5, TUDOMÁNYOS SZEMPONTOK
….és itt jön valójában, hogy ez mit is jelent:
5/1 Hatóanyagok kiválasztása
5/2 Hatóanyag-koncentrációk megválasztása (a hatékonyság és biztonságosság elve szerint)
5/2 Hatóanyagok egymással való kombinálása, kombinálhatósága, egymásra történő hatásuk megállapítása
5/3 Segédanyagok helyes megválasztása (pl. kíméletes tartósítószer, nem irritáló összetevő, bőrbe jutást támogató, úgynevezett penetrációfokozók alkalmazása)
5/4 Bőrazonos pH beállításának szempontjai
5/5 Biohasznosulási szempontok
Mi ez?
A kozmetikai hatóanyagok biohasznosulása azt jelenti, hogy egy adott hatóanyag milyen mértékben és milyen gyorsan képes felszívódni a bőrbe, eljutni a célsejtekhez vagy bőrrétegekhez, és ott kifejteni a kívánt hatást. Ez kulcsfontosságú a termék hatékonysága szempontjából.
Ez egy nagyon összetett kérdés, hiszen meghatározza maga a kozmetikai hatóanyag (molekulamérete, hidrofilitása, lipofilitása, stabilitása stb) , hatással van rá a formuláció maga (koncentrációk, segédanyagok, pH stb.), a bőr állapota, hogy pl. eléggé hidratált-e, vagy éppen sérült a barrier, vagy szintén szerepet játszik az életkor is! A kozmetikai hatóanyagok biohasznosulása tehát egy komplex folyamat. A hatékony kozmetikai termékek fejlesztése során kiemelt figyelmet kell fordítani a hatóanyagok megfelelő kiválasztására, a bőr fiziológiai sajátosságainak figyelembevételére és a formuláció optimalizálására annak érdekében, hogy a kívánt hatás a lehető legnagyobb mértékben érvényesüljön. A tudományosan megalapozott megközelítés biztosítja, hogy a termék valóban képes legyen bejutni és beépülni a bőrbe és kifejteni jótékony hatásait.
Ugye mennyire összetett?
És milyen izgalmas?
….és hogy mindezekre hol vannak a válaszok?
Egyrészt a gyógyszerészi tudás megalapozott szakértelmet jelent formuláció és hatóanyagok, de biohasznosulási szempontokban is.
Ugyanakkor elengedhetetlen a nemzetközi szakirodalomban megjelent tudományos cikkek alapos ismerete, áttanulmányozása. Hiszen a tudomány folyamatosan fejlődik, új eredmények látnak napvilágot, amely gyakran felülírhatja a korábbi nézetet. Kiderülhet, hogy új vizsgálatok alapján pl. egy hatóanyagból más koncentráció javasolt, vagy más területen is felfedeztek pozitív, vagy éppen a negatív hatást. A nemzetközi hatóanyag-adatbázisokban is érdemes körültekintően informálódni, hogy mindig naprakészek legyünk, és egy termék maximális biztonságosságát biztosítani tudjuk….és még sok mindent, amiről majd később írok még 🙂
